Fotíme na horách

Určitě znáte ten pocit, kdy se vám po několikahodinovém škrábání-se do horského sedla, navíc s plnou polní na zádech, otevře pohled do sluncem zalitého údolí. Vyčerpané tělo a mysl okamžitě podlehnou vlivu právě vyplaveného endorfinu, rozšíří se vám zorničky a vy po pár vteřinách euforie už už saháte po fotoaparátu, abyste z té krásy něco zachytili.

Takto vzniklé fotografie ale málokdy ukazují to, co viděl fotograf. Všechny výše zmíněné procesy mají obrovský vliv na náš úsudek a ten pak ve fotce není. Navíc se sami o tuto magickou chvíli připravíme a strávíme ji vyndáváním a nastavováním fotoaparátu a rozčilováním-se nad nepovedenou prací.

Nejlepší rada zní: užijte si tento moment a zapomeňte na focení. Vydýchejte se, pokochejte se a na focení myslete, až se zbavíte všech euforických pocitů. Rozmyslete si, zda chcete fotit na jeden snímek anebo složit panorama z více fotografií. Najděte si vhodné místo a případně vyhledejte oporu. Přemýšlejte, odkud bude mít snímek největší hloubku a efekt.

Fotoaparát nastavte na poloautomat a zaostřete na téměř nekonečno. Clonu pak volte dle toho, zda máte na snímku i dostatečně blízké popředí. Pokud jej chcete zahrnout ostré, cloňte na 8 nebo 11, pokud chcete snímek plastičtější, nechte clonu na hodnotě kolem 6.3, což je dostatečně na prokreslení snímku a zároveň na krátký čas, který udržíte z ruky.

Pokud budete panorama skládat posléze, nezapomeňte zapnout ruční ostření a manuální režim. Hodnoty expozice nastavte tak, aby všechny části snímku byly v plusmínus finální podobě. Pokud do záběru zahrnete i slunce, exponujte tak, aby bylo mírně přepálené, důležitá je kresba v krajině. Pokud je slunce stále vysoko a jeho svit příliš silný, je vhodné zapnout funkci HDR anebo použít expoziční bracketing a HDR poskládat dodatečně. Počítejte ale, že posledně zmiňované možnost znamená cca 30 fotek na jedno panorama.

Vždy si hlídejte horizont, aby byl rovně, pomůže vodováha překreslená na displeji anebo zarovnání s okrajem rámečku či viditelnými ostřícími body. Snímky k dodatečnému skládání panoramatu fotíme zásadně na výšku, zabereme tím větší část záběru a můžeme fotoaparát držet přesně vodorovně, čímž eliminujeme zkreslení obrazu vlivem odlišné perspektivy při naklonění fotoaparátu.