Jak fotit panoramata na horách?
Proč fotit panoramatické fotografie?
Horská krajina je jedinečná. Pokud to počasí dovolí (ne vždycky tak tomu je, vzpomeňme na slavnou scénu z filmu Homolka a Tobolka), jsme obklopeni fascinující krajinou horských štítů, kopců, strání, údolí, kaňonů a mnohdy i ledovců. Obklopují nás lesy, kleče anebo horské lišejníky. Pokud toto všechno chceme vyfotit, narážíme na problém, že se nám to na jednu fotografii nevejde. Jednou z mála možností, jak to udělat, je pořídit panoramatickou fotografii.
Panoramatické fotky nejlépe vyniknou na vaší zdi – nikoli té virtuální na Facebooku, ale na té bílé reálné pevné zdi ve vašem obýváku, ložnici či kanceláři. Moderní tisk fotografií na plátno vám umožní zvolit si téměř jakýkoli rozměr, aniž by vás to finančně zruinovalo a vy se tak prostřednictvím obrovského obrazu můžete kdykoliv vrátit (zatím to lze pouze v myšlenkách) zpět do hor.
Co je to panoramatická fotografie?
Fotografie, u níž je šířka mnohonásobně delší, než výška. Je zpravidla složena z množství normálních fotografií, které se v počítači spojí dohromady. Pro nejlepší výsledky je potřeba dodržovat pár základních pravidel, jinak je proces velmi jednoduchý, nevyžaduje speciální fotoaparáty, ani příslušenství a dokáže jej dělat každý.
Jakou techniku potřebuji k focení panoramat?
Zjednodušeně lze říci, že k focení panoramat potřebujete jakýkoli fotoaparát (mobil, kompakt, zrcadlovku, GoPro, je to jedno) anebo videokameru. Čím kvalitnější fotoaparát, tím budou výsledky lepší, ale i s obyčejným mobilem lze dělat psí kusy. Abyste dosáhli kvalitnějších
Pro ty, kteří to myslí vážně
Chcete-li se fotografováním panoramat zabývat častěji, určitě se vyplatí investovat do panoramatické hlavy, kterou lze připevnit na váš stativ. Jedná se o zařízení, které eliminuje paralaxu (viz výše) a umožní přesné nastavení kroku rotace. Podle ohniska vašeho objektivu si nastavíte krok, o který se bude hlava otáčet. Vaše fotky tak budou mít ideální pokrytí záběru i optimální přesah. Spojování jednotlivých snímku v počítači pak bude mnohem snazší (v 99% případů si vystačíte s automatickým spojením bez zásahů) a vy ušetříte hodiny práce.